teisipäev, 17. jaanuar 2017

Think pair share / give five - have five



Kooliaste
II kooliaste, 4. klass

Õppeaine
Eesti keel, loodusõpetus

Ajakulu
2x 45 min

Eesmärgid
Õpilased oskavad leida mõistetele selgitusi kasutades õpikut
Õpilased oskavad selgitada mõisteid kaaslastele
Õpilased teavadõpitud mõistete tähendusi

Vajalikud vahendid
valmistrükitud mõisted
4. klassi loodusõpetuse õpik
käärdi, liim, aluspaberid
have five - give five tabelid
neljased laudkonnad

Tunni käik
Õpilased said individuaalselt 3-4 õpitud mõistekaarti, mis tuli liimida eraldi aluspaberitele. Igale mõistele leiti selgitus õpikust ja kirjutati paberi teisele poolele. Oma mõisteid korrati.
Seejärel selgitati oma mõisteid pinginaabrile etteantud aja jooksul. Sama tehti ka oma laudkonnas teatud aja jooksul. (Think pair share) Kogu laudkonna mõisted jäid laua keskele näha.
Edasi sai iga õpilane lehe give five- have five tabeliga, kuhu vasakpoolsesse tulpa tuli kirjutada 5 mõistet, mis kordamist vajaksid.
Kogu klass tõusis püsti, igaüks võttis oma lehe ja hakati otsima paarilisi, kellele oma mõisteid tutvustada ja kellelt mõni võõram mõiste saada (paariline ei tohi olla oma laudkonnast!) Vaba paariline leiti kätt tõstes. Liiguti ringi, kuni lehe parempoolne have - veerg oli täidetud.
Klassi tagumises osas olid samal ajal kõik mõisted õpetaja poolt laudadelt kokku kogutud ja välja pandud. Õpilased said käia ja ebaselgetele mõistetele kohe selgitusi lugeda.

Juhend õpilastele

  • liimi iga mõiste eraldi aluspaberile
  • kirjuta mõistele selgitus paberi teisele poole, kasuta loodusõpetuse õpikut
  • õpi oma mõisted selgeks
  • selgitage pinginaabriga üksteisele oma mõisteid
  • selgitage laudkonnas üksteisele oma mõisteid
  • jätke kogu laudkonna mõisted laua keskele
  • leidke 5 keerukamat mõistet ja kirjutage need give five veergu
  • leidke käe tõstmisega endale paarilisi ja jagage oma mõisteid nii, et ka have five veerg saaks täis
  • kontrollige mõistete selgitusi klassi taga sedelitelt

Õpilaste tagasiside
Tunnis sai keskenduda mõistete kordamisele.
Mõiste täpne ja arusaadav selgitus vajab harjutamist.
Käekirjale tuleb tähelepanu pöörata, et kaaslased sellest aru saaksid.
Sai liikuda.

Õpetaja tagasiside
Osalesin õp. Liia tunnis, kus käsitleti teemasid, mis puudutasd maailmaruumi, kosmost, maakera jne. 
Õpilased moodustasid neljased grupid, kus ka mina osalesin grupi liikmena. Iga grupp sai nimekirja mõistetega, mis jaotati grupis võrdselt. Igaüks pidi oma mõisted lõikama välja ja kleepima valgele märkmepaberil, seejärel oli vaja otsida õpikust mõistele seletus, mis tuli kirjutada paberi pöördele. 
Kõik said oma mõisteid pisut korrata, siis jagati oma teadmiseid (peast) naabriga ja seejärel ülejäänud grupi liikmetega. 
Seejärel kirjutas igaüks viis mõistet, mis tema arvates kõige raskemad olid paberile. Pärast väikest puhkepausi said õpilased mõisteid seletada teistele ja ise õppida uusi mõisteid.
Aitäh, meeldiva kogemuse eest!
Anne

esmaspäev, 16. jaanuar 2017



Jooksev  etteütlus (harjutus kordamiseks)

          Kasutasin 7. klassi vene keele tunnis  
              
       Eesmärk:    
                    * Korrata ja kinnistada õpitud sõnavara ning valmistuda etteütluseks
                   

                             
           Mängu kirjeldus:

           * Klass jagunes kaheks ja moodustasid paarid.
           *Klassist välja, ukse kõrvale seinale panin 5 paberilehte erinevate lausetega
    *Paarid otsustasid, kes hakkab kirjutama, kes jooksma.
* Märguande peale jooksis üks paarilisest ukse taha, jättis seinalt lause meelde ja jooksis tagasi klassi ning dikteeris oma paarilisele, kes selle üles kirjutas. Joosta tuli niikaua, kui kõik 5 lauset kirjas.
* Iga paar sai plusspunkte, vastavalt sellele, kui kiiresti valmis saadi.
* Kõik paarid vahetasid kontrollimiseks tööd ära.
* Õpetaja kirjutas tahvlile õiged laused.
    *Iga vale täht lauses andis 1 miinuspunkti ning õige täht plusspunkti. Lõpuks liideti juurde kiiruse plusspunktid ja selgitati välja võitja.
Juhend mänguks:
*Klass, paariks loe!
* Number ühed, valige endale paariline number kahtede seast!
*Otsustega, kumb teist hakkab kirjutajaks, kumb jooksjaks!
*Käskluse peale jookseb üks paarilisest ukse taha ja leiab sealt seinalt laused.
*Jätke lause meelde, jookske klassi ja dikteerige oma paarilisele, kes selle üles kirjutab. Kui lause lõpp meelest läheb, võite ühte lauset mitu korda käia lugemas.
* Kõige esimesena lõpetanud paar saab 10 punkti, järgmine 8 jne
*(Kui kõik on lõpetanud) Paarid, vahetage tööd ja parandage need. Õiged laused kirjutab õpetaja tahvlile.
* Iga õige täht lauses annab 1 plusspunkti ning vale täht miinuse. Arvutage tulemused, liites lõpuks ka kiiruspunktid.

Tagasiside õpilastelt

Mäng tekitas mõnusat elevust ning õpilased andsid sellele positiivse hinnangu.



2 ringi (harjutus kordamiseks)

          Kasutasin 7. klassi vene keele tunnis  
              
       Eesmärk:    
                    * Korrata ja kinnistada õpitud sõnavara
                   

                             
           Mängu kirjeldus:

           * Klass jagunes kahte gruppi
           * Iga õpilane sai sedeli eestikeelse sõnaga, mis tuli ära tõlkida (võis ka kontrollida
õpikust)
           * Moodustati sisemine ja välimine ring, näod vastakuti
* Õpilased küsisid paarilise käest oma sõna tõlget, seejärel vahetasid sedelid ja märguande peale liikus välimine ring edasi.



Juhend mänguks:
*Klass, paariks loe!
* Number ühed, moodustage sisemine ring, näod väljapoole, number kahed -välimine ring, näod sissepoole!
*(Peale eestikeelsete sõnalipikute jagamist)  Tõlkigemõttes sõna vene keelde! Kui te pole oma vastuses päris kindlad, võite õpikust kontrollida.
*Küsige oma paariliselt tõlget! Kui ta vastust ei tea, võite teda ise aidata.
*Vahetage paarilisega sildid!
* Välimine ring liigub edasi, sisemine jääb paigale!
*Jätkake sõnade tõlke küsimist oma paariliselt!


Tegevus võib kesta umbes 5-7 min ja on heaks võimaluseks aktiviseerida õpilasi ning tõsta tunni tempot.

Mäng sai õpilastelt valdavalt positiivse tagasiside. Probleemiks oli, et kõik polnud sõnu korralikult tunniks ära õppinud ja nad tundsid end seetõttu ebakindlalt.

neljapäev, 26. veebruar 2015

Sisemine ring - välimine ring

Meetodi kirjeldus: Jagada oma teadmisi kaaslastele ja vastupidi õpitud teemal. Antud meetodit kasutasin 4.klassis eesti keele tunnis. Teema: liht- ja liitlause moodustamine.

Juhend:
1. Mõtle välja 1 lihtlause ja kirjuta see paberi peale.
2. Moodustage välimine ja sisemine ring (vajadusel õpetaja suunab), kus mõlemas ringis on võrdselt õpilasi.
3. Välimine ring alustab. Ütle sinu vastas seisvale õpilasele oma lihtlause.
4. Sisemise ringi õpilane moodustab sellest liitlause. Kirjuta see oma paberi peale. AEG: 1 min.
5. Nüüd on sama tegevus vastupidi: sisemise ringi õpilane ütleb oma lihtlause ja välimise ringi õpilane moodustab sellest liitlause. Õpilane kirjutab selle oma paberi peale. AEG: 1 min.
6. Iga välimise ringi õpilane astub paremale poole järgmise õpilase ette.
7. Kordub sama, nagu p.3 ja p.4.
8. Kõike korratakse kuni ring saab täis ja igal õpilasel on vastav arv liitlauseid paberi peal.
9. Ettekanne: iga õpilane loeb ette oma lihtlause ja kõik liitlaused, mis teised õpilased moodustasid. Teised õpilased avaldavad arvamust, kas tegemist on liitlausetega või peab midagi muutma. 

Tagasiside õpilastelt:
Huvitav ja teistmoodi viis õppimiseks.
Sain täitsa kiiresti aru, mis on liitlause ja kuidas seda moodustatakse.
Lõbus oli!

Tagasiside õpetajalt:
Meetod võimaldab lastel oma teadmisi kontrollida ja proovile panna. Nõuab mõtlemist ja keskendumist.
Arendab suhtlemisoskust.

Foto: 

4.klass


laupäev, 7. veebruar 2015






                Rongisõit (harjutus kordamiseks)

          Kasutasin 5. klassi inglise keele tunnis  
              
       Eesmärk:    
                    * Korrata eessõnade kasutamist
                    * Harjutada meeskonnatööd 

                      Kodune ülesanne oli selgeks õppida eessõnade IN, ON, AT kasutamise       reeglid.
       
           Mängu käik:

           * Moodustasime 2 võistkonda (2 „rongi“)
           * Võistkonnad istusid üksteise taha
           * Tahvlil olid eessõnad IN
                                               ON
                                               AT

                             ja sõnad: Christmas, Monday, weekend, 2nd September jne.

            * Õpilased jooksid kordamööda tahvli juurde ja kirjutasid sõna õige eessõna                                    kõrvale.

·        Igal „rongijuhil“ oli käes teatepulk. Kui sõna tahvlile kirjutatud, jooksis „rongijuht“ oma „rongi“ lõppu ja andis teatepulga viimasele. Teatepulk tuli kiiresti edasi anda käest-kätte rea esimesele õpilasele, kes alles siis võis joosta järgmist sõna kirjutama. Toolidel liiguti ühe võrra ettepoole.

* Peale märguannet: stop jooksmine lõpetati.
* Koos parandasime vead ja vähemate vigade arvuga võistkond võitis.


Tagasiside õpilastelt oli positiivne. Hea ettevalmistus grammatikatestiks.




reede, 6. veebruar 2015

Visualiseerimine (plastiliinist voolimine) teksti põhjal.

Kooliaste:
I kooliaste

Õppeaine:
eesti keel

Ajakulu:
2 õppetundi

Eesmärgid:
teksti mõtestatud lugemine
kujutlusvõime, loovuse arendamine
meeskonnatöö oskuste arendamine

Vajalikud vahendid:
aluspaber, plastiliin

Tunni käik:
Lugesime läbi teksti "Siil praeb sitikat". Pärast kokkuvõtte tegemist jagasin klassi meeskondadeks loosi teel. Seejärel asusid lapsed rühmades tegelasi ja loo toimumiskohta voolima. Tegelased paigutati õigesti alusele. Järgnes tiimides loo jutustamine nii, et lapsed valisid endale tegelase, keda liigutati ja tema teksti oma sõnadega räägiti.






Juhend õpilastele:
  •  Loe tekst.
  • Võta loos ja leia oma meeskond.
  • Voolige selles loos esinevad tegelased ja kujundage toimumiskoht.
  • Esitage oma lugu.

 Õpilaste tagasiside:
meeldib voolida
lahe on koos multifilmi välja mõelda
teistel on huvitavaid mõtteid

Õpetaja tagasiside:
Kuna lugemistempo on veel erinev siis peaks tekst olema kindlasti eelnevalt loetud. Nägin suurt entusiasmi ja töö edenedes tekkis lastel aina vahvamaid ideid kuidas voolida ja oma lugu jutustama hakata.







kolmapäev, 4. veebruar 2015

Paaristöö õpitu kordamiseks ja kinnistamiseks lugemispala põhjal. Ettekanne.

Meetodi kirjeldus: Paaristöö õpitu kordamiseks ja kinnistamiseks lugemispala põhjal. Ettekanne.
Antud meetodit kasutasin 4.klassi eesti keele tunnis kogu peatüki põhiteemade (tegelane, loo tegevus ehk sündmustik, tegevusaeg, tegevuskoht) kordamiseks ja kinnistamiseks. Selleks sai iga paar ühe lugemispala õpikust (kõik erinevad). Lõpptulemuseks pidi olema poster vastavast lugemispalast koos illustratsiooniga.
Lapsed jagasin paaridesse vastavalt poiss ja tüdruk.

Juhend:
1) Tiimiliige I on poiss ja tiimiliige II on tüdruk.
2) Iga tiimiliige töötab kahe teemaga ja ette on antud küsimused. 
3) Kirjuta täislausetega.
4) Leia tekstist nii palju infot kui võimalik.
5) Kirjuta vastused oma sõnadega .

I TIIMILIIGE:
* Tegelane
Kirjelda peategelase välimust ja iseloomu.

* Tegevusaeg
Kirjelda, millal toimus tegevus.

II TIIMILIIGE:
* Sündmustik
Kirjelda aset leidnud sündmust.
Mis juhtus?
Mis oli lahendus?

* Tegevuskoht
Kirjelda peamist tegevuskohta.

6) Vormista poster järgmiselt:

PEALKIRI
AUTOR
I Tegelane
II Tegevusaeg
III Sündmustik
IV Tegevuskoht
ILLUSTRATSIOON

7) Ettekanne.
Igast tiimist üks laps loeb teistele ette kogu teksti.
Teised analüüsivad, kas kõiki loo komponente on kirjeldatud - kas võiks/peaks midagi lisama või muutma.

Tagasiside õpilastelt:
* Kahekesi on kergem lugemispalast kokkuvõtet koostada.
* Meeldis, et olid teemad ja küsimused ette antud.
* Teksti läbi lugemine võttis aega.
* Oli väga huvitav!
* Mulle meeldis pilti joonistada juurde.

Tagasiside õpetajalt:
* Selle meetodiga saavad lapsed korrata ja kinnistada läbivõetud peatükki või teemasid.
* Oluline osa on info otsimisel iseseisvalt.
* Küsimuste etteandmine on oluline, et "nõrgematel" oleks täpne arusaam, mille või kelle kohta nad infot otsima peavad.
* Teksti esitamine teistele arendab esinemisoskust ja -julgust.